Szafran jest jedną z tych przypraw, które są wykorzystywane w kuchni od tysięcy lat. Tę roślinę znali zarówno starożytni Sumerowie, jak i Grecy oraz Rzymianie. Był stosowany nie tylko podczas przygotowywania potraw.

Inne sposoby jego użycia to wykorzystanie go jako barwnika tkanin oraz jako środka leczniczego. Jest to najdroższa przyprawa na świecie. Z czego wynika tak wysoka jej cena? Zarówno zbiory, jak i późniejsze przetwarzanie szafranu muszą być wykonane ręcznie. Nie da się tutaj zastosować żadnej maszyny. Do uzyskania tylko 1 kg przyprawy konieczny jest duży wysiłek, ponieważ ten jeden kilogram wymaga pozyskania aż 150 tysięcy znamion szafranu. Trudno więc spodziewać się tego, aby w najbliższej przyszłości szafran stał się dostępny w znacznie bardziej korzystnej cenie. Koniecznie należy wspomnieć o zdrowotnych właściwościach tej rośliny. Posiada ich ona całkiem dużo. Zawiera w swoim składzie np. krocynę. Ze względu na to, że żołądek ma problem z wchłanianiem tej substancji, ludzki organizm przekształca ją w krocetynę.

Z przeprowadzonych jak do tej pory badań wynika, że ma ona wpływ na zwiększenie produkcji serotoniny przez ludzki mózg. Dzięki niej trudniej jest popaść w zły nastrój. Można więc przypisać szafranowi działanie przeciwdepresyjne oraz antylękowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy ciężkim przebiegu depresji nie jest w stanie pomóc żadna przyprawa. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem. Badania nad wpływem szafranu na zdrowie przyniosły również inne interesujące odkrycie. Okazało się, że zwiększa on ilość białka, które odgrywa dużą rolę w aktywności ludzkiego mózgu. Naukowcy uważają również, że szafran wpływa korzystnie na kości. Cały czas prowadzone są badania na temat jego właściwości, zapewne wkrótce zostaną opublikowane wyniki kolejnych. Ta roślina może więc nas zaskoczyć jeszcze nieraz. Ile kosztuje szafran w Polsce? Aktualny koszt 1 grama tej przyprawy w naszym kraju to około 25 złotych.

Więcej informacji na temat szafranu: https://emandaryn.pl/category/szafran/

Kategorie: Inne