Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty w serwisie komputerowym jest zalanie komputera, a konkretniej – laptopa. Każdy z nas wie, że teoretycznie nie powinno się jeść i pić podczas pracy z komputerem, ale właściwie wszyscy z premedytacją łamiemy tak prostą zasadę. Niestety zdarzają się, i to dosyć często, sytuacje, w których uchroniłaby nas przed tragedią.

Można się spotkać z opinią, według której komputera po zalaniu nie da się uratować. A jeśli ciecz poleciała na laptopa, to już całkowita tragedia, ponieważ tam wszystkie podzespoły są w jednym miejscu. Czy to prawda? Nie do końca – po zalaniu może czasami nie być śladu, mogą wystąpić drobne usterki, ale całkowite zniszczenie komputera odrobiną wody jest bardzo rzadkie.

Istotną kwestią jest to, czy po zalaniu sprzęt został szybko odłączony od wszelkich źródeł prądu – zasilacza oraz baterii w laptopie. Jeśli tak się stało, to istnieje prawdopodobieństwo, że nie doszło do zwarcia, czyli tego, czego obawiamy się w momencie zalania. Nie należy również sztucznie przyspieszać procesu schnięcia np. suszarką lub stawianiem komputera przy grzejniku. Zobacz – naprawa laptopa po zalaniu Lublin.

Oczyszczenie komputera po zalaniu wygląda różnie i zależy od tego, jaka ciecz została rozlana na urządzenie. Szczęściem w nieszczęściu jest sytuacja, w której wylejemy niewielką ilość czystej wody, ponieważ może nie pozostawić żadnych śladów, osadów i zwarć. Pierwsze odpalenie może jednak być ryzykowne, ponieważ nawet po dłuższym czasie w środku może znajdować się kropelka wody gotowa spowodować zwarcie. W takiej sytuacji warto oddać komputer na kontrolę w serwisie.

W gorszej sytuacji są osoby, które rozlały słodzone napoje lub kawę, herbatę, czy mleko, ponieważ pozostawiają one osad, który trzeba usunąć chemicznie lub mechanicznie. Taki napój wpływa w najdrobniejsze szczeliny i pozostawia po sobie bałagan, mogący być powodem zwarcia w przyszłości. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne wyczyszczenie wnętrza za pomocą specjalnych narzędzi i chemii. Trzeba też wiedzieć, gdzie zajrzeć w poszukiwaniu resztek napoju.

Samodzielne oczyszczanie i suszenie komputera po zalaniu jest ryzykowne. Podzespoły naszpikowane są drobnymi elementami, które z łatwością można uszkodzić. Oczyszczanie po zalaniu to zadanie dla profesjonalistów z serwisu komputerowego, ponieważ działania na własną rękę są zbyt ryzykowne.