Fizjoterapia jest częścią składową rehabilitacji. Nie oznacza to jednak, że należy używać obu tych nazw tak, jakby oznaczały dokładnie to samo. W Polsce jest to robione bardzo często. Również mieszkańcy Warszawy zwykle nie są dobrze zorientowani w temacie.

Warto więc wyjaśnić dokładnie to, czym są rehabilitacja i fizjoterapia. Pierwsze z wymienionych pojęć odnosi się do działań podejmowanych wobec osób niepełnosprawnych psychicznie lub fizycznie, dzięki którym będą one mogły powrócić do pełnej sprawności. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie pacjentowi sprawności w pełnym wymiarze, to należy zrobić wszystko, aby była ona chociaż częściowa. W przypadku osób z niepełnosprawnością fizyczną podejmowane są nie tylko te działania, które dotyczą jego sprawności w fizycznym wymiarze. Taka osoba powinna mieć również zapewniony kontakt z psychologiem. Fizjoterapią nazywamy zestaw działań, podczas których wykorzystywana jest wrażliwość ludzkiego organizmu na bodźce pochodzące z zewnątrz.

Zobacz też: fizjoterapia po Covidzie Warszawa

Niektórzy pacjenci poddawani są kinezyterapii. Wykonuje się tutaj głównie ćwiczenia ruchowe. W przypadku fizykoterapii pacjent poddawany jest działaniu ultradźwięków oraz wysokiej lub niskiej temperatury. W niektórych przypadkach stosowany jest prąd elektryczny. Oczywiście odbywa się to w taki sposób, aby zapewnić osobie poddającej się temu zabiegowi całkowite bezpieczeństwo. Stosowana jest również woda. Wtedy mówimy o hydroterapii. Nie musi być ona w stanie ciekłym. Niektórzy pacjenci uczestniczą w zabiegach, podczas których wykorzystywana jest woda w postaci gazu. Jednym z elementów terapii jest również masaż. Nie chodzi tutaj jednak o jego relaksacyjną odmianę. Jest to zabieg leczniczy, który wykonywany jest przez osobę posiadającą odpowiednie umiejętności do jego przeprowadzenia. Należy również wspomnieć o terapii manualnej. Jej przebieg zależy od stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Jest to zawsze kwestia indywidualna. Jesteś mieszkańcem warszawskiej dzielnicy Gocławek, który potrzebuje rehabilitacji lub fizjoterapii? Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę w gabinecie specjalisty. Po zapoznaniu się z Twoją sytuacją i przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz zaproponuje uczestnictwo w tych zajęciach terapeutycznych, które w Twoim przypadku będą miały najbardziej korzystny wpływ na zdrowie.

Kategorie: Inne